
Kristjan Čeh ob semaforju, kjer je izpisana dolžina novega državnega rekorda. (Foto: Marko Kis / World Athletics Tour)
World Athletics Continental Tour – Gold
Zagreb, 24. maj 2025
Avtor: AZS, STA
Kristjan Čeh je na mitingu zlate serije Svetovne atletike, ki se je začel v Zagrebu, z 72,34 v metu diska prepričljivo zmagal in popravil svoj slovenski rekord. S tem je sedaj šesti na svetu vseh časov. Anita Horvat se je ob koncu mitinga z drugo slovensko zmago pridružila ptujskemu orjaku. Horvat je slavila na 800 m z 2:01,29,ž. Neja Filipič je s 14,42 m izenačila osebni rekord v troskoku in zasedla drugo mesto ter je sedaj četrta po izidih sezone na svetu.
Izkazali so se tudi drugi Slovenci. V najmočnejši konkurenci sta nastopila tudi sprinterja na visokih ovirah. Nika Glojnarič se je s časom 13,01 na 100 m ovire povsem približala magični meji 13 sekund in bila tretja, četrti pa je bil Filip Jakob Demšar na 110 m ovire s časom 13,74. Na 100 m je sta na drugem in tretjem mestu končali Maja Mihalinec Zidar (11,74) in Lina Hribar (11,92).
“Več kot 35 let ni bilo zakšnega meta na evropskih tleh”
Čeh je dosegel tretji izid sezone na svetu in popravil slovenski rekord (71,86 m), ki ga je dosegel 16. junija leta 2023 v estonskem Johviju.
“Tekma je bila zame zelo dobra, čeprav sem začel malo slabše. Pred prvo serijo sem bil nervozen, ker sem dobro pripravljen in sem moral to dokazati na tekmi. Uspela mi je vrhunska tekma, na koncu se mi je vse izšlo in je disk poletel dvakrat prek 70 m, še 70,06 m sem dosegel v četrti seriji,” je bil zelo nasmejan po tekmi Čeh. Drugi je bil Romun Alin Alexandru Firfirica, četrti na SP leta 2019 v Dohi je vrgel 64,80 m.

Kristjan Čeh (Foto: Marko Kis / World Athletics Tour)
“Ni kaj, to je res dober nastop, če pogledam nazaj, 35 let in več ni bilo tako dobrega meta diska na evropskih tleh, kot je uspel meni. Pogoji pa so bili danes povsem drugačni kot v vetru v Oklahomi, kjer sta bili doseženi najboljši daljavi doslej v tej disciplini. Res sem zadovoljen, to je tudi dobra napoved za jutrišnji miting na Ptuju,” je dodal Čeh, evropski prvak in svetovni podprvak.
Pred Čehom sta v sezoni in na prvih dveh mestih v zgodovini le dva atleta, Mykolas Alekna iz Litve, ki je 75,56 m vrgel v Ramoni v ZDA, kjer je prav tako 13. aprila letos 74,78 m vrgel še Avstralec Matthew Denny. Oba dosežka sta bila dosežena z veliko pomočjo vetra.
Čeh je v hrvaški prestolnici začel s 64,92 m. V drugem je orodje zalučal izven koridorja, v tretjem pa je z 69,05 m popravil rekord mitinga nekdanjega olimpijskega in svetovnega prvaka Daniela Stahla iz Švedske. Nato je prvič v tem letu presegel 70 m (70,06), v peti seriji je bil brez veljavnega dosežka, v zadnji, šesti seriji, pa mu je uspel najboljši met kariere.
Izjemen zaključek Anite Horvat
Horvat je nastop končala s povsem okrvavljenim zadnjim delom noge tik za gležnjem. “Zadovoljna sem z nastopom in predvsem s finišem. V njem mi ni bilo najlažje. Kakih 150 m pred ciljem sem stopila iz gneče v koloni in me je ena izmed tekmovalk zadaj pohodila. Sploh nisem videla, kaj se je tedaj dogajalo. A sem potem zdržala do cilja. Začetek pa je bil kar hiter, sem mislila, da ga bo narekovalka ritma malo umirila tempo. Ko se to ni zgodilo, sem to storila sama,” je v precejšnjem večernem mrazu nastop strnila Horvat.

Anita Horvat (Foto: Antonio Bronic / World Athletics Tour)
Filipič pa je vodila vse do zadnje serije, ko jo je s 14,54 m ugnala Jamajčanka Shanieka Ricketts, lani srebrna na olimpijskih igrah v Parizu in dvakratna svetovna podprvakinja.
“Nisem pričakovala, da sem tako dobro pripravljena. Že na prejšnji diamantni ligi nisem prikazala vsega, danes pa je šlo kar samo od sebe in sem imela s prestopi še nekaj dobrih skokov. Z zadnjim bi gotovo zmagala. Zato sem zelo zadovoljna in upam na še kaj več na diamantni ligi v Rimu,” je naslednji nastop napovedala Filipič.

Neja Filipič (Foto: Marko Kis / World Athletics Tour)
S 13,82 m je povedla po prvi seriji in bila tedaj centimeter pred Srbkinjo Ivano Španovć, aktualno svetovno prvakinjo v skoku v daljino, kjer je doslej osvajala kopico odličij na velikih tekmovanjih.
Filipič je v drugi seriji s 14,42 m še povečala vodstvo, Ricketts je s 14,10 m prešla na drugo mesto, Filipič pa je imela v tretji, peti in zadnji seriji prestop, v četrtem pa ni do konca izvedla poskusa (12,33 m). Ricketts ji je zmago preprečila s predzadnjim skokom tekme.
Glojnarič do tretjega rezultata kariere
“Veliko bolje sem nastopila kot na prvi tekmi leta v Zagrebu, na tej drugi pa sem dosegla res dober izid za začetek sezone, četudi sem se dotaknila dveh ovir. S tem se dobila veliko točk za svetovno lestvico v boju za SP septembra v Tokiu,” je povedala Glojnarič.
“Dober nastop je bil, četudi nisem imel dobrega občutka. Bilo je zelo hladno in sem imel kar trde noge. Veliko tekmecev je zadevalo ovire, kar kaotična dirka je bila. Bil pa sem na zunanji progi in sem lahko tekel svoj tek,” pa je dejal Demšar.
Pred Glojnarič sta bili Alaysha Johnson iz ZDA (12.82), finalistka lanskih OI, in Madžarka Luca Kozak (12,88), evropska podprvakinja leta 2022. Američan Dylan Beard je slavil s časom 13,20 in presenetil nekdanjega olimpijskega zmagovalca in svetovnega prvaka Omarja McLeoda z Jamajke (13,40), pred Demšarjem je bil le še Avstrijec Enzo Dessel (13,70).
Na 100 m je zmagala Bolgarka Takacs iz Madžarske (11,43), na drugem in tretjem mestu pa sta končali slovenski sprinterki. “Še bom tekmovala in se skušala čim bolj pripraviti, da bom pomagala reprezentanci na ekipnem evropskem prvenstvu v Mariboru. Želim si, da bi imela bolj sproščen korak, v drugem delu danes ni bilo tako,” je napovedala 35-letna Mihalinec Zidar.
Jan Vukovič je v teku na 800 metrov narekoval tempo.

Bayanda Walaza se je v teku na 100 metrov spustil krepko pod mejo 10 sekund. (Foto: Antonio Bronic / World Athletics Tour)
Med ostalimi se je s časom pod 10 sekund in osebnim rekordom na 100 m izkazal Južnoafričan Bayanda Walaza (9,94). Že v prvi disciplini današnjega tekmovanja je Francoz Yann Chaussinand z 81,91 metra odvzel rekord mitinga brežiškemu olimpioniku Primožu Kozmusu in s tem v tretji seriji postavil najboljši izid sezone na svetu.